קשר דיגיטל - בניית אתרים באינטרנט | מומחים בוורדפרס ובאופטימיזציה
תבנית אתר

תבנית אתר

קצת רקע

וורדפרס היא פלטפורמה גמישה עם המון כוח. ניתן להתקין אין סוף תוספים, ובלחיצת כפתור להחליף תבנית.
במקור, וורדפרס נבנה עם מחשבה שהמשתמשים הרגילים במערכת יהיו אנשים ללא ידע טכני, ולכן מעבר לעיצוב הכללי של התבנית, איזור התוכן הוא סטנדרטי, כלומר, המשתמש נכנס לאיזור ניהול, יוצר עמוד או פוסט חדש (או עורך עמוד או פוסט קיים) ומכניס תוכן, שזה טקסט ומדיה.

העורך תוכן נותן כלים בסיסיים לעיצוב אבל באופן כללי התוכן מוצג מלמעלה למטה.
מה שייחודי באתר בעקבות התבנית זה המבנה של התבנית מסביב לתוכן, והגדרות העיצוב של התבנית שמשפיעות על תצוגת התוכן כגון הפונטים וכדומה.

איפה המגבלה?

המגבלה זה יותר טעות נפוצה שיוצרי תבניות עושים. הבעיה זה בגישה או בחוסר ההבנה של יוצרי תבניות בנוגע לכיצד מערכת וורדפס אמורה לעבוד.
במשפט אחד: כל פיצ׳ר שמשפיע על התוכן הכללי של האתר לא אמור להיות קשור לתבנית.

הסטנדרט בתבניות פרמיום היום זה המון המון פיצ׳רים, אבל תחשבו שבעתיד תרצו להחליף תבנית, כל פיצ׳ר מתקדם שהוא חלק מהתבנית שמשפיע על תצוגת התוכן ויותר גרוע מזה, כל פיצ׳ר שבאה כחלק מהתבנית למשל (custom post type) עמודי פורטפוליו, אמודי חנות, סליידרים וכדומה, לא יעבדו.

רק לאחרונה יוצרי תבניות התחילו לעלות על זה שהם מתכנתים מראש את התבניות לא נכון, אבל מעט מאוד כנראה הבינו או החליטו לעשות משהו בנידון. להיפך, יכול להיות שליוצרי תבניות פרמיום יש אינטרס לתפוס אותך ולהקשות על מעבר לתבנית אחר.

אז איך זה אמור לעבוד?

תבניות של וורדפרס אמורים לכלול אך ורק תכנות ועיצוב שמשפיע על המראה של התבנית, כלומר השלד של האתר.
כל דבר נוסף, פיצ׳רים מתקדמים, shortcodes ליצירת תוכן, אפילו שינויים במסך עריכה, צריכים להיות כלולים כחבילה נפרדת כתוספים.

תוספים של וורדפרס מותקנים בתיקיה נפרדת מהתבנית ונשארים עם האתר גם שמחליפים תבנית.

נכון, לא כל פיצ׳ר שמתכנת של תבנית מוסיף אפשרי להוסיף כתוסף, וחלק מהפיצ׳רים, גם אם יהיו מתוכנתים כתוסף נלווה לתבנית, אולי לא יעבדו בתבנית אחרת ללא שינויים לקוד של התבנית החדשה, אבל מבחינת ההשקפת עולם של וורדפרס זוהי הדרך הנכונה לעשות את זה. זה אמור להיות הסטנדרט.

התקווה היום זה שיותר ויותר יוצרי תבניות יתחילו לעבוד לפי הסטנדרטים האלו ושבעתיד יהיו פיתוחים נוספים לתמוך בזה ולהקל על יוצרי תבניות בתחום הזה.

עד אז, הטרנד כרגע זה שתבניות פרמיום יהיו יותר ויותר מנופחים, ויהיה יותר קשה להחליף אתר, במיוחד אתרים עם הרבה תוכן, מתבנית פרמיום לתבנית אחרת.